Każdy potencjalny kredytobiorca, mający zamiar ubiegać się w banku o jakikolwiek kredyt, oczekuje każdy bank, do którego się zwróci. Są to: zdolność kredytowa i dobra historia kredytowa. W przypadku, gdy w rachubę wchodzi kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości dochodzi jeszcze kryterium wkładu własnego.
Szczególnie pilnie i uważnie przez każdego kredytodawcę będą analizowane zdolność i historia kredytowa potencjalnego kredytodawcy, gdy ubiega się on o kredyt hipoteczny. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż kredyt ten opiewa na wysoką wartość i długi, dochodzący do 30 lat okres spłaty kredytu. Oba te wskaźniki są w oczywisty sposób związane ze stażem pracy klienta i jego uczestniczeniem w obrocie towarów i usług generującym stosunki finansowe. Wynika z tego prosta zależność, że, jeśli ktoś, np. z powodu młodego wieku, nie ma żadnej historii kredytowej, raczej nie ma szans na uzyskanie kredytu, a już na pewno nie otrzyma kredytu hipotecznego. Historię kredytową tworzy się, bowiem dopiero, gdy aktywnie uczestniczy się w obrotach na rynku towarów i usług. Dobra historia kredytowa jest równoznaczna z wiarygodnością ubiegającego się o kredyt klienta, żeby ją sobie stworzyć, trzeba dać się zanotować przez Biro Informacji Kredytowej – BIK. Z kolei, żeby tego dokonać nie trzeba żadnych specjalnych zabiegów, wystarczy nabyć jakiś przedmiot na raty albo wejść w posiadanie karty kredytowej, żeby być zarejestrowanym przez BIK. Zarejestrowanie przez BIK, oprócz korzyści, jaką jest tworzenie dobrej historii kredytowej pozwala m.in. na: sprawdzenie czy nie ma ukrytych zaległości, zapobieżenie wyciekowi danych personalnych, otrzymywanie raportów o przeprowadzonych transakcjach i sposobie spłacania długów, sprawdzenie, kto i w jakim celu zwracał się o informacje o zarejestrowanych dłużnikach, zabezpieczenie przed wyłudzeniem itp.
To po informacje o potencjalnym kredytobiorcy w pierwszej kolejności sięgnie rozpatrujący wniosek kredytowy bank. Dlatego warto jeszcze przed złożeniem tego wniosku sprawdzić dostępny w Internecie rejestr BIK. Dotyczy to także klientów dobrze zaznajomionych z kredytami, nie tylko, dlatego, że można w tym rejestrze znaleźć jakieś zapomniane zaszłości, np. niezapłacony mandat karny czy zapomnianą niezapłaconą ostatnią ratę za jakiś dawny zakup, ale, jak to pokazuje rzeczywistość, przypadki przestępczego zaciągnięcia kredytu przez wykorzystanie nieuczciwie zdobytych danych personalnych osoby zarejestrowanej w BIK.
Badające historie kredytowe swoich klientów ubiegających się zwłaszcza o Kredyt hipoteczny banki, nie ograniczą się oczywiście do sprawdzenia rejestru BIK. Mają one jeszcze do dyspozycji wiele różnych rejestrów dłużników. Najważniejsze z nich to: Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, KRD – Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – KBIG. Wszystkie one działają w ramach BIG – Biura Informacji Gospodarczej i służą do przechowywania i informowania o historii zaszłości gospodarczych.
Większość osób chcących wejść w posiadanie własnego mieszkania, domu lub innej nieruchomości nie dysponuje środkami pozwalającymi na zakup takiego lokum, więc będą musiały one wrócić się do banku o kredyt hipoteczny, dlatego tak ważne jest, żeby zabiegać o stworzenie własnej dobrej historii kredytowej.