Wraz z gwałtownym powiększaniem się rynku nieruchomości i nieustannym poszerzaniem się oferty kredytowej banków, wzrasta również konieczność bardziej wnikliwego sprawdzania różnych możliwości dokonania najlepszego wyboru warunków kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Zdecydowanie pomagają przy tych poszukiwaniach dostępne w Internecie porównywarki ofert kredytowych i rankingi banków, które kredyty oferują.
Każdy działający na rynku usług finansowych ekspert kredytowy przyzna, że kierujące się chęcią zainteresowania swoją ofertą kredytową jak największą liczbę potencjalnych kredytobiorców banki, wręcz prześcigają się w przedstawianiu najlepszych warunków spłaty zobowiązania kredytowego. Starają się przyciągnąć klientów m.in. niskim kosztami związanymi z kredytem hipotecznym, co polega na maksymalnym obniżaniu marż, opłat i prowizji bankowych, gdyż są to te składniki kosztów kredytu, na które bank – kredytodawca ma bezpośredni wpływ. Wszystkie te składniki, w odróżnieniu od wskaźnika WIBOR i RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, zależą od wewnętrznych uregulowań każdego banku.
Fakt, że poszukujący kredytu hipotecznego na zakup mieszkania klient ma tak szeroki wybór ofert kredytowych, wbrew pozorom, nie zawsze ułatwia dokonanie najlepszego wyboru. Często się zdarza, że warunki pozornie najlepsze, nie są dostosowane do możliwości i potrzeb każdego kredytobiorcy.
O czym musi pamiętać potencjalny kredytobiorca zanim złoży wniosek kredytowy w wybranym banku?
Przede wszystkim każdy klient poszukujący kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, powinien wiedzieć, że żaden bank, mimo wielkiej konkurencji kredytodawców, nie zejdzie poniżej pewnego poziomu ryzyka utraty swojej wierzytelności. Dlatego klient, zanim złoży wniosek kredytowy w wybranym banku, musi zadbać o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, na podstawie, której bank musi zbadać jego zdolność kredytową, historię kredytową oraz wszelkie okoliczności, które mogą mieć wpływ sposób spłacania zobowiązania kredytowego. Właściwa zdolność kredytowa jest pochodną formy zatrudnienia i wysokości jego dochodów. Brane będą pod uwagę: umowy o pracę, staż pracy, perspektywy zatrudnienia na okres spłacania kredytu, zlecenia i historia zawodowa klienta utrzymującego się z własnej działalności gospodarczej. Ponadto każdy bank będzie zainteresowany statusem zawodowym i rodzinnym potencjalnego kredytobiorcy, uznając, że lepiej rokuje klient dobrze wykształcony, uprawiający dobrze płatny zawód oraz nieobciążony zbyt dużymi kosztami stałymi.
Niezwykle ważna jest też dobra historia kredytowa składającego wniosek kredytowy klienta. Historię tę bank sprawdzi przede wszystkim w Biurze Informacji Kredytowej BIK, które rejestruje wszystkie zaszłości, w których każdy klient zaciągał jakikolwiek kredyt.
To wszystko nie znaczy jednak, że bank nie zechce wykazać się pewną elastycznością przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Musi być on jednak przekonywany racjonalnymi argumentami, które pomoże sformułować doświadczony ekspert kredytowy.