Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci w znalezieniu sposobów na wkład własny. W tym poradniku przedstawimy wiele cennych informacji, które pozwolą Ci zebrać wymaganą kwotę na wkład własny, niezależnie od Twojej sytuacji finansowej.

Jak zdobyć wkład własny na kredyt hipoteczny?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Aby to zrobić, potrzebujemy wkładu własnego. Ale co zrobić, gdy nie mamy takiej kwoty? Oto kilka sposobów:

  • Oszczędzaj pieniądze: To najprostszy sposób, aby zdobyć wymaganą kwotę na wkład własny. Oszczędzanie jest proste, ale wymaga dyscypliny i samozaparcia. Ważne jest, aby regularnie odkładać pieniądze i nie wydawać ich na zbędne rzeczy.
  • Sprzedaj rzeczy, których już nie potrzebujesz: Każdy z nas ma w domu rzeczy, których już nie używamy, ale wciąż je przechowujemy. Sprzedając takie przedmioty, można zdobyć dodatkowe pieniądze na wkład własny.
  • Środki odłożone na remont: Kredyt hipoteczny może łączyć w sobie kilka różnych celów mieszkaniowych, na przykład zakup i remont. W tym wypadku remont lub wykończenie nieruchomości sfinansujesz pieniędzmi pozyskanymi od banku.Oznacza to, że możesz środki odłożone na materiały i realizację remontu przeznaczyć na wkład własny.  
  • Wykorzystaj pomoc z programów rządowych: Programy rządowe, mają na celu wspomaganie rodzinom w zakupie pierwszego mieszkania. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na wkład własny, co znacznie ułatwia zakup wymarzonej nieruchomości.
  • Znajdź wspólnika: Jeśli nie masz wystarczającej ilości oszczędności, możesz znaleźć wspólnika, który pomoże Ci w zdobyciu wkładu własnego.
  • Zwiększ swoje dochody: Jeśli chcesz zdobyć większą ilość pieniędzy na wkład własny, możesz rozważyć zwiększenie swojego dochodu. Można to zrobić poprzez podjęcie dodatkowej pracy, rozpoczęcie działalności gospodarczej lub podwyższenie swojej kwalifikacji zawodowej.
  • Skorzystaj z pomocy rodziny: Jeśli nie masz możliwości zdobycia wymaganej kwoty samodzielnie, możesz poprosić o pomoc swoją rodzinę. Mogą oni pomóc Ci w zdobyciu pieniędzy na wkład własny lub pożyczyć Ci potrzebną kwotę. Najlepiej jeśli będzie to darowizna pieniężna. Warto pamiętać, że każda darowizna objęta jest podatkiem od spadku i darowizn i wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego.
  • Wkład własny a wsparcie pracodawcy: W dużych zakładach pracy istnieją zakładowe Kasy pożyczkowo-zapomogowe lub Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), które również można wykorzystać do uzyskania brakujących środków na wkład własny. Zasady i warunki udzielania pożyczek są określone w regulaminie ZFŚS.
  • Zabezpieczenie na nieruchomości: Posiadasz już jakieś inne mieszkanie, dom lub nieruchomość gruntową? Bank może przyjąć takie zabezpieczenie kredytu i zrezygnować z wymogu wniesienia wkładu własnego. Na nieruchomości będącej dodatkowym zabezpieczeniem nie może być ustanowiona hipoteka na rzecz innego kredytodawcy.
  • Wykorzystaj swoje oszczędności emerytalne: Jeśli posiadasz oszczędności emerytalne, możesz rozważyć ich wykorzystanie na wkład własny. Ważne jest jednak, aby dokładnie przebadać taką opcję i wziąć pod uwagę wszystkie konsekwencje finansowe.
  • Sprawdź oferty banków: Ważne jest, aby dokładnie przebadać oferty banków i wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Warto porównać oprocentowanie, warunki kredytowania oraz dostępne opcje związane z wkładem własnym. Banki mogą zaakceptować niższy (10%) wkład własny, co znacznie ułatwi sprawę. 

Podsumowanie

Zdobycie wkładu własnego na kredyt hipoteczny może być trudne, ale nie niemożliwe. Istnieje wiele sposobów na zdobycie wymaganej kwoty, takich jak oszczędzanie, sprzedawanie rzeczy, czy korzystanie z programów rządowych. Ważne jest, aby dokładnie przebadać dostępne opcje i wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Pamiętaj, że zdobycie wkładu własnego to kluczowy krok w realizacji Twojego marzenia o własnym mieszkaniu.